A siker kovácsai (3. rész)

Tipsport Liga címer

Eltelt az Extraliga alapszakaszának fele. Mindenki játszott minden ellenféllel otthon és idegenben is, sőt már a harmadik kör derekán járunk, így itt az ideje újra megnézni, kik teszik eredményessé a csapatokat. Továbbra is hazai játékosok viszik a prímet vagy az idő előrehaladtával több légiós kezdett bele a pontgyártásba? Ahogy a korábbiakban, úgy most is először az élmezőnyt tekintjük át, majd a következő részben pedig a fennmaradó együttesek kerülnek nagyító alá. Az egyes játékosokat abban az esetben emelem ki félkövér betűtípussal, ha légiósként szerepel az adott csapatban (a kettős állampolgárokat és honosítottakat szintén így jelölöm).

HC Košice

A Kassa nagyon magabiztos teljesítménnyel megérdemelten tagja az élmezőnynek. Meccsenként átlagosan 3,5 gólt szereznek úgy, hogy csak kettőt engedélyeznek ellenfeleiknek – nem meglepő, hogy nevükhöz fűződik a legtöbb rendes játékidőben aratott győzelem. Ennek ellenére nem legyőzhetetlenek: bár legutóbbi tíz meccsükből kilencszer ponttal távoztak, ebbe belecsúszott két hosszabbításos vereség a Besztercebánya és a Poprád gárdájától. Azonban aggódni nem kell a kassai szurkolóknak, ilyen eredményekkel nyugodtan várhatják a rájátszást.

• Ladislav Nagy: 30 mérkőzés, 41 pont (24 G, 17 A)
  • Petr Kafka: 27 mérkőzés, 27 pont (12 G, 15 A) – CZ
  • Marcel Haščak: 27 mérkőzés, 25 pont (11 G, 14 A)
  • Evan Brophey: 31 mérkőzés, 22 pont (9 G, 13 A) – CAN

HKM Zvolen

Nagyon eredményes támadójátékával sokáig vezette a mezőnyt a zólyomi csapat, viszont az utóbbi időszak gyengélkedése miatt lecsúsztak a második helyre. Még úgyis ők szerezték a legtöbb gólt – és emellett alig kaptak többet, mint a Kassa –, hogy a legutóbbi négy mérkőzésüket elvesztették. Többek közt Miskolcról is pont nélkül távoztak, amivel sokunknak szereztek felejthetetlen estét. Náluk található a liga egyik legveszélyesebb támadótriója (Chovan – Kytnár – Handlovsky), akik eddig 102 (!) pontot termeltek, ami meccsenként 3 pont.

• Michal Chovan: 31 mérkőzés, 40 pont (10 G, 30 A)
  • Rastislav Špirko: 30 mérkőzés, 37 pont (14 G, 23 A)
  • Milan Kytnár: 31 mérkőzés, 28 pont (20 G, 8 A)
  • Michael Vandas: 31 mérkőzés, 27 pont (9 G, 18 A) – SVK/USA

HK Poprad

A Poprád a szoros élmezőny pillanatnyi harmadik helyezettje 31 meccsen szerzett 63 pontjával. Az eddigi jó szereplés nagyban köszönhető a stabil védelemnek, valamint a kimagasló kapusteljesítménynek: a Tomáš Vošvrda – Patrik Nechvatal páros a liga legjobbja, előbbi 20 találkozón nyújtott 94,88%-os, míg utóbbi négy meccsen 95,12%-os hatékonysággal védett. Csak erre nyilván nem lehet építeni, nem is teszik, hiszen nem állnak hadilábon a góllövéssel. Azt azonban érdemes megjegyezni, hogy pont/meccs átlag felett egyetlen játékosuk sincs.

• Patrik Svitana: 31 mérkőzés, 28 pont (11 G, 17 A)
  • Marek Zagrapan: 31 mérkőzés, 20 pont (8 G, 12 A)
  • Samuel Mlynarovič: 31 mérkőzés, 20 pont (8 G, 12 A)
  • Dávid Bondra: 27 mérkőzés, 19 pont (14 G, 5 A) – SVK/USA

HC ’05 iClinic Banská Bystrica

A negyedik Besztercebánya nagyon hasonlóan teljesített eddig, mint az előtte álló Poprád, még a lőtt és kapott gólok száma is közel azonos (94:67 szemben a poprádi 92:66-tal). Jól jelzi mindez, mennyire apróságokon múlnak a helyezések – ezért is jó egy viszonylag hosszú alapszakasz, ahol van lehetőség megmutatni, hogy ki képes hosszabb időn keresztül, stabilan jó játékra. Eddig elkerülték a gárdát a hosszabb hullámvölgyek, ami nem kis részben köszönhető az erős légiós kontingensnek, akik becsülettel viszik előre a beszterceiek szekerét.

• Brock Higgs: 22 mérkőzés, 31 pont (11 G, 20 A) – CAN
  • Éric Faille: 26 mérkőzés, 25 pont (8 G, 17 A) – CAN
  • Guillaume Asselin: 30 mérkőzés, 24 pont (13 G, 11 A) – CAN
  • Ben Marshall: 30 mérkőzés, 24 pont (7 G, 17 A) – USA

HK Nitra

A tavalyi alapszakaszgyőztes Nyitra a táblázat ötödik helyét foglalja el, ám lehet még potenciál a társaságban: ők szerezték a második legtöbb találatot a ligában, viszont ez nem párosult annyi pontszerzéssel, mint lehetett volna. Lemaradásuk az éllovas Kassához képest 8 pont, ami figyelembe véve, hogy fél távnál vagyunk, reálisan ledolgozható. Lövéseik majdnem pontosan 10 %-ból lesz gól, mely mutatóban a negyedikek a bajnokságban – apró érdekesség, hogy szinte ugyanolyan hatékonysággal szerzik góljaikat, mint a Jegesmedvék.

• Robert Lantoši: 30 mérkőzés, 32 pont (14 G, 18 A)
  • Judd Blackwater: 30 mérkőzés, 29 pont (16 G, 13 A) – CAN
  • Marek Slovák: 30 mérkőzés, 25 pont (11 G, 14 A)
  • Samuel Buček: 28 mérkőzés, 22 pont (11 G, 11 A)

MHC MIKRON Nové Zámky

A felsőház utolsó csapata az Érsekújvár, akik az agilis szezonkezdet után visszább vettek a tempóból, így a vezető pozícióból üldözővé váltak. Míg szeptemberben szinte végigverték a mezőnyt, addig a legutóbbi tíz meccsükből ötöt elvesztettek és a megszerezhető 30-ból mindössze 12 pontot gyűjtöttek. Mindez azonban nem mutatkozik jelentősen kapusuk, Andrej Košarišťan teljesítményén, pedig nagyon komoly szériát fut: mind a 31 mérkőzésen ő védte eddig a kaput, így messze neki van a legtöbb jégideje a hálóőrök közt, ráadásul 93,89%-os védési hatékonyságával harmadik a rangsorban, így komoly érdemei vannak az együttes felsőházi helyezésében.

• Andreas Štrauch: 31 mérkőzés: 21 pont (10 G, 11 A)
  • Adam Zbořil: 30 mérkőzés, 19 pont (10 G, 9 A) – CZ
  • Filip Bajtek: 31 mérkőzés, 16 pont (9 G, 7 A) – CZ
  • Juraj Jurík: 31 mérkőzés, 15 pont (5 G, 10 A) – SVK/CZ

A végkövetkeztetés a cikksorozat következő részében fogom levonni, hogyan is állunk a légiósok produkciójához a Tispsort Ligában, annyit azonban röviden meg kell jegyeznem: nagy változás nem következett be az elmúlt 15 fordulóban, hiszen egyedül a Besztercebánya volt és maradt az egyetlen olyan gárda, mely kanadai táblázatát légiósai vezetik. A többi élcsapat továbbra is főleg a hazai csatárok tudásában bízik.

Megjegyzés: A 2018. december 4.-i játéknap eredményeit és esetleges pontszerzéseit a cikk nem tartalmazza.